Araç çubuğuna atla

Share:
Notifications
Clear all

MEB’den öğrenci ve veliler için ‘Eğitim Takvimi’  

  RSS

bursveindirim
(@bursveindirim)
Üye Admin
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 20
Ocak 4, 2020 9:46 pm  

MEB, öğrenci ve veliler için ‘Eğitim Takvimi’ hazırladı. Her yeni güne, ‘Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli’ başlığıyla yaprakları aralanan takvimde, ‘Günün Sözü’, ‘Günün Kelimesi’, ‘Günün Atasözü’, ‘Günün Doğrusu’, ‘Günün Oyunu’ gibi bölümler yer alıyor.

MEB’den öğrenci ve veliler için ‘Eğitim Takvimi’

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci ve velilere yönelik ‘Eğitim Takvimi’ hazırladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ailelerle işbirliği kapsamındaki uygulamalar, ‘Eğitim Takvimi’ ile ileriye taşındı. Özgün niteliğe sahip ‘Eğitim Takvimi’, okul öncesinden ortaokula kadar ailelere ve çocuklara oyunlar, etkinlikler, bilimsel içerikler ve değerlerle ilgili küçük ipuçlarını içeriyor. Takvim, merakı, işbirliğini, paylaşmayı, değerlerin önemini vurguluyor. Her yeni güne, ‘Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli’ başlığıyla yaprakları aralanan takvim, 1 Ocak'tan itibaren tüm okullarda, ücretsiz mobil uygulamasıyla cep telefonlarında, sesli dijital takvim yapraklarıyla sosyal medyada ve radyo tiyatrosu tadında radyolarda, öğretmenler, aileler ve öğrencilerle buluştu. Eğitim Takvimi Facebook ve Instagram'dan @egitimtakvimi, Twitter'dan ise @egitimtakvimi1 hesabından takip edilebiliyor. Takvime, ücretsiz cep telefonu uygulamasıyla da kolayca ulaşılabiliyor.

ÖN VE ARKA YÜZÜYLE ZENGİN İÇERİĞE SAHİP
Takvim yapraklarının ön yüzünde eğitim, kültür, sanat ve çocuğa dair ‘Günün Sözü’; Türkçede kullanılan ancak anlamı daha az bilinen 365 kelimelik bir seçkinin parçası olan ‘Günün Kelimesi’; çocukla, eğitimle, aileyle bağlantılı, sevgi, saygı, çalışmak, onurlu olmak, gayret etmek gibi değerleri anlatan ‘Günün Atasözü’; günlük kullanımda sıkça yapılan yanlışlar sebebiyle dilimize yanlış yerleşmiş kelimelerin doğru kullanımını gösteren ‘Günün Doğrusu’ bölümleri yer alıyor. Yaprakların arka yüzünde ise okul öncesinden, ortaokula kadar geniş bir yaş aralığını kapsayacak şekilde tasarlanan pratik, faydalı ve maliyetsiz ‘Günün Oyunu’, Türk kültürüne ait bilinmesi gereken isim, obje, yer, yemek gibi bilgilerden oluşan ‘Günün Değeri’; ailelere iletişim, eğitim, hayat görüşü, pratik bilgi gibi bakış açısı oluşturabilecek ‘Günün Önerisi’; okul öncesinden liseye kadar ailelerin çocuk ve eğitimle ilgili yaşadığı genel sorunlara yönelik ‘Günün Çözümü’ ve son olarak çocukların merak ettikleri ve en çok sordukları sorulara bilimsel açıklamalar getiren bölüm olan ‘Günün Nedeni’ paylaşılıyor.

 

 


Alıntı
Share: